Dış cephe ve mantolama

Dış cephe ısı yalıtımında yani mantolama da ilk önce levhalar çimento yada derz dolguyla binaya yapıştırılır. Isı yalıtım levhaları alttan başlanarak yukarıya doğru köşeleri zedelenmeden uygulanmalıdır.

Kuruduktan sonra dübelleme işlemine geçilir. Dübel takmak binanın boy ve en genişliğine göre artar yada azalır.Daha sonra çatlamaya en müsait yerler olan köşe kısımlara fileli köşe profili takılır. Bu köşe profilleri çapraz yerleştirilir.ısı yalıtım lavhaları ve köşe profilleri takıldıktan sonra kuruyana kadar yaklaşık bir gün beklenir: Bu uygulama bitince yarım gün kuruması için bırakılır. iyice kuruduktan sonra dış cephe kaplamasına geçilebilir.

İkinci kez sıvanan bina dış yüzeyi en az bir hafta kuruması için bırakılır. daha sonra dekoratif dış cephe uygulaması yapılır. Yapılan bu uygulamalar özverili çalışma ve iyi ustalık gerektirmektedir. Sonra yüzey sıvası uygulanır. Sıva henüz kurumamışken bina yüzeyinde oluşabilecek çatlamaları engellemek amacıyla donatı fileleriyle kaplanır.

Beylikdüzü Alçıpan Mantolama sistemleri binalarda kullanılan detaylara bağlı olarak %60′lara varan ısı tasarrufu sağlar.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.